Norges Tekniske Høgskole Institutt for Datateknikk og Telematikk Datamaskingruppen Studieåret 1995/96

Fag 45214 Datamaskinarkitektur

Øving 9

\underline{Oppgave 1:}

“Release consistency” (RC) modellen innehar fordelene til både prosessor konsistens (PC) modellen og svak konsistens modellen (Eng: weak consistency, WC).

a) Sammenlign nødvendige krav til implementasjoner for de tre konsistens-modellene.

b) Kommenter fordeler og svakheter ved de tre konsistens-modellene.

\underline{Oppgave 2:}

a) Forklar hvordan SCI lager og opprettholder den delte listen for koherens mellom noder.

b) Hva er fordelene og ulempene med kjedete kataloger for cache-koherens-kontroll i store multiprosessor-systemer.

\underline{Oppgave 3:}

Prøv å svar på følgende spørsmål angående finkornete (Eng: fine-grain) multidatamaskiner og massiv-parallellitet:

a) Hvorfor er finkornete prosessorer foretrukket for fremtidige multiprosessorer i stedet for middels-kornete prosessorer som ble brukt tidligere?

b) Hvorfor er ett enkelt, globalt adresserings-rom foretrukket i stedet for distribuerte adresserom?

c) Hvorfor er finkornet parallellitet mer ønskelig enn middels- og grovkornet parallellitet når MPP (massiv parallell prosessor) systemer skal konstrueres og skalerbarhet tas i betrakning?